U četvrtak u 11 sati će biti upriličena svečanost otvaranja Edukativnog centra “Kuća Sloboda“ unutar kulturno-historijskog kompleksa Tunela D-B
foto: Samir Jordamović
U sklopu Spomeničkog kompleksa Tunel spasa, u četvrtak se otvara Edukativni centar u kojem će mladi da uče o borbi za slobodu i koji će mladima pomoći da kroz učenje o prošlosti izgrade bolje razumijevanje sadašnjosti i postanu odgovorni nosioci sjećanja za budućnost te da na tim temeljima izgrađuju pravedniju, stabilniju i prosperitetniju državu, javlja Anadolu.
Tim povodom razgovarali smo sa direktorom Memorijalnog centra Sarajevo, Ahmedom Kulanićem koji je predstavio ciljeve i buduće aktivnosti koje su planirane u okviru centra.
Kulanić: Edukacija je ključ za jačanje svijesti o važnosti čuvanja sjećanja na najteže ali i najslavnije događaje i ličnosti iz recentne historije bosanske državnosti i nezavisnosti, učvršćivanje bosanskog identiteta koji je oblikovan i događajima iz perioda odbrambeno-oslobodilačkog rata i način da nove generacije uputimo na vrijednosti solidarnosti, hrabrosti i otpora svakom fašizmu - vrijednosti koje su sačuvale domovinu i građane u najtežim trenucima.
AA: U četvrtak u 11 sati će biti upriličena svečanost otvaranja Edukativnog centra “Kuća Sloboda“ unutar kulturno-historijskog kompleksa Tunela D-B. Ovo je veliki korak za Memorijalni centar Sarajevo. Možete li nam reći više o važnosti ovog centra za širu zajednicu, posebno za mlade?
Kulanić: Otvaranje Edukativnog centra je prekretnica ne samo za naš rad, nego usudio bih se reći i za cijelo bosanskohercegovačko društvo. Ovaj centar je mjesto gdje će mladi učiti o našoj prošlosti, posebno o agresiji na Republiku Bosnu i Hercegovinu i opsadi Sarajeva, kroz različite programe koji ih podstiču na kritičko razmišljanje. Također, ovim projektom i predstojećim obrazovnim programima želimo jačati svijest o važnosti čuvanja sjećanja na najteže, ali i najslavnije događaje i ličnosti iz recentne historije bosanske državnosti i nezavisnosti, učvrstiti osjećaj pripadnosti i bosanskog identiteta koji je oblikovan i tim događajima. Edukacija je ključ da nove generacije uputimo na vrijednosti solidarnosti, hrabrosti i otpora svakom fašizmu, vrijednosti koje su sačuvale domovinu i njene građane u najtežim trenucima.
AA: Kako je tekla realizacija projekta?
Kulanić: Podrška nadležnih institucija bila je od ključne važnosti, sama kuća porodice Sloboda otkupljena je sada već davne 2012. godine, međutim na adaptaciji iste se nije poduzimalo ništa do 2022. Na naš prijedlog kroz Program rada i finansijskim planom, a nakon dobijanja potrebnih dozvola, 2023. godine započinje adaptacija i uređenje 'Kuće Sloboda', te pretvaranje iste u Edukativni centar naše institucije. Radovi na rekonstrukciji objekata su okončani početkom 2024. godine, sa namjerom da povodom Dana učitelja, kao znak sjećanja i zahvalnosti svim nastavnicima koji su u najtežim vremenima i uslovima opsade izvodili nastavu, otvorimo naš centar ove godine. U samu rekonstrukciju izdvojena su značajna sredstva iz budžeta Kantona Sarajevo, ali i vlastitog prihoda Memorijalnog centra Sarajevo, oko 1.5 miliona konvertibilnih maraka za potrebe Edukativnog centra, uređenje samog objekta i opremanje sa svim potrebnim mobilijarom, uključujući sredstva za izvođenje nastave, biblioteke, izložbi, filmskih projekcija, snimanja i multimedijalne prezentacije, kao i za otkup dijela zemljišta za proširenje samog ulaza u Edukativni centar.
AA: Koja je vizija programa i rada ovog centra?
Kulanić: Naša vizija je da Edukativni centar bude dinamično mjesto koje može odgovoriti na sve obrazovne izazove i pružiti prostor za kvalitetne sadržaje koji će dodatno doprinijeti obrazovanju mlađih generacija. Posebno bih istaknuo i izvanrednu saradnju s Ministarstvom odgoja i obrazovanja Kantona Sarajevo, na čelu s ministricom Naidom Hota-Muminović, koji su naši partneri u programskom smislu zajedno sa Institutom za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja Kantona Sarajevo. Prepoznat je značaj razvoja kulture sjećanja i pamćenja kod naših učenika. Edukativni centar predstavlja rezultat sinergijskog djelovanja institucija kako bi na sistemski način i institucionalno mladi proučavali našu historiju. U tom smislu, zaista je važno istaći da će učenici devetog razred svih osnovnih škola sa područja Kantona Sarajevo u sklopu redovne nastave posjetiti Edukativni centar i Tunel spasa. Pored Kantona Sarajevo mi već od prošle godine realiziramo projekat škole 'Kulture sjećanja' sa Vladom Bosansko-podrinjskog kantona. Također, zahvaljujući odluci Upravnog odbora mi smo od ove godine omogućili besplatne posjete Tunelu spasa za sve učenike, a sada će saradnjom škola sa Edukativnim centrom te posjete biti uobličene kao dio redovnog nastavnog procesa.
AA: Možete li nam reći nešto više o historijskom značaju “Kuće Sloboda“ unutar Spomeničkog kompleksa Tunel D-B? Zašto je baš ovaj objekt izabran za novi Edukativni centar?
Kulanić: 'Kuća Sloboda' je simbol hrabrosti i otpora građana Sarajeva tokom opsade. Tokom rata, služila je kao jedini ulaz i izlaz sa dobrinjske strane iz opkoljenog grada kroz Tunel D-B te je postala simbol preživljavanja i otpora. Za nas u Memorijalnom centru Sarajevo bilo je prirodno da ovaj prostor transformišemo u Edukativni centar jer on nosi duboko emotivnu i historijsku vrijednost. Naša misija je da očuvamo sjećanje na te događaje i smatrali smo da upravo ovo mjesto najbolje može pružiti autentično iskustvo posjetiteljima i novim generacijama približiti i jasno artikulisati poruke koje želimo da im prenesemo.
AA: Možete li reći nešto više o ulozi Memorijalnog centra Sarajevo u širem društvenom kontekstu, posebno kroz ovakve projekte?
Kulanić: Memorijalni centar Sarajevo, s otvaranjem Edukativnog centra i drugim projektima koje razvijamo posljednjih godina etablira se kao respektabilna institucija sa jasnom misijom promocije kulture sjećanja i pamćenja te čuvanja od zaborava najvažnijih segmenata naše recente historije. Pored razvoja memorijalne i spomeničke kulture u simboličkom smislu, Memorijalni centar Sarajevo postepeno se razvija i u pogledu jačanja naučno-istraživačkih kapaciteta, prikupljanjem živih svjedočenja, dokumenata i druge arhivske građe. Arhiviranjem i dokumentovanjem historijskih činjenica stvaramo branu svakom revizionizmu i njihovom negiranju. Radimo na osiguravanju da te ključne informacije ostanu sačuvane i dostupne i da sjećanje ne izblijedi i ne bude podložno iskrivljenim interpretacijama. Radi se o dugoročnom i sistemskom djelovanju, a Edukativni centar je jedan od segmenata našeg multidisciplinarnog pristupa očuvanju kolektivne memorije.
AA: Šta očekujete da će ovaj centar dugoročno postići u obrazovnom i kulturnom smislu?
Kulanić: Dugoročno, nadam se da će Edukativni centar postati ključna platforma za obrazovanje o kulturi sjećanja i historijskim činjenicama za mlade iz cijele Bosne i Hercegovine. Naš cilj je da pomognemo mladima da kroz učenje o prošlosti izgrade bolje razumijevanje sadašnjosti i postanu odgovorni nosioci sjećanja za budućnost te da na tim temeljima izgrađuju pravedniju, stabilniju i prosperitetniju državu.
(Izvor: Anadolu Ajansi Balkan)
Comments