top of page

Logor smrti Keraterm: podsjetnik na masakr u Crvenoj hali br.3

U Prijedoru je danas obilježena 32. godišnjica najvećeg zločina u logoru Keraterm, kada je u noći s 23. na 24. juli 1992. godine ubijeno oko 200 logoraša. Ovaj događaj ostaje jedno od najmračnijih poglavlja u historiji rata u Bosni i Hercegovini, podsjećajući nas na strahote koje su pretrpjeli nevini civili.

Na komemoraciji su se okupili preživjeli logoraši, članovi porodica žrtava, predstavnici Saveza logoraša BiH, Memorijalnog centra Sarajevo na čelu sa direktorom Ahmedom Kulanićem te mnogi drugi koji su došli da odaju počast ubijenima. Tokom ceremonije, naglašena je važnost sjećanja na zločine i nastavka potrage za pravdom.


Simbol patnje


Tokom ljeta 1992. godine, u logoru Keraterm bilo je zarobljeno oko 3.000 civila bošnjačke i hrvatske nacionalnosti. Prema podacima Saveza logoraša BiH, u logoru je ubijen 371 logoraš. Zarobljenici su bili izloženi nehumanim uvjetima, uključujući silovanja, zlostavljanje, premlaćivanje, i likvidacije. Masakr u noći s 23. na 24. juli predstavljao je kulminaciju nasilja.


Posmrtni ostaci ubijenih u Keratermu pronađeni su u masovnim grobnicama Stari Kevljani, Jakarina Kosa i Tomašica. Ove masovne grobnice svjedoče o razmjerima zločina počinjenih u Prijedoru, dok potraga za preostalim nestalim osobama i dalje traje.


 Svjedočanstvo preživjelog


Karanfil Ališković, preživjeli logoraš logora Keraterm  evocirao je užase koje je svjedočio – torture su bile strašne, silovanja, mučenja, ubijalo se noću. Bili smo izgladnjivani i mučeni žeđu. Tukli su nas puškama, čizmama. Ovdje je ubijen svaki onaj koji je imao ugled, intelektualna elita. Nosim sa sobom hiljadu strahova i mogao bih pričati godinama – kazao je.

Prisutnima se obratio i predsjednik Udruženja logoraša Kozarac, Jusuf Arifagić koji je naglasio da imamo obavezu da posjećujemo ovo i druga mjesta torture, brutalnih egzekucija i masovne grobnice, ostavimo to u naslijeđe mladima i govorimo u ime ubijenih – Masovna grobnica Tomašica mora da dobije spomen obilježje i da na tome radimo da se trajno obilježi – naglasio je Arifagić te dodao da na mržnju treba odgovoriti razumom i ljubavlju.


Zločini procesuirani pred ICTY-jem


Masakr i drugi zločini počinjeni u Keratermu bili su predmet istrage ICTY-a. Mnogi odgovorni za zločine osuđeni su, čime je postignuta djelomična pravda za žrtve i njihove porodice. Ova suđenja su pomogla u dokumentiranju istine i očuvanju sjećanja na stradanja.

 

S tim u vezi, Mirsad Duratović regionalni predstavnik Udruženja logoraša obratio se skupu riječima da je nužno budućim generacijama ostaviti priču koja neće biti otrovna, a pamtiti istinu i prenositi je širom svijeta, što su Prijedorčani u velikoj mjeri uradili i zahvaljujući njihovim svjedočanstvima formiran je haški tribunal.

 

Seid Omerović, ispred Saveza logoraša je apelovao da vlada RSa donese odluku o povlačenju nameta pravobranilaštva i tako olakšaju logorašima koji danas podnose torturu drugim sredstvima.


 Poziv na pravdu i sjećanje


Obilježavanje godišnjice masakra u logoru Keraterm podsjeća nas na važnost očuvanja sjećanja na žrtve i kontinuirane borbe za pravdu. Dok nastavljamo potragu za nestalim i tražimo odgovornost za počinjene zločine, sjećanje na stradale ostaje temelj naše zajedničke budućnosti.


Porodice žrtava i dalje traže pravdu i istinu, a obilježavanje ovog dana služi kao opomena da se ovakvi zločini nikada više ne smiju ponoviti. Nastavak potrage za istinom i pomirenjem ključni su koraci ka izgradnji pravednijeg društva.









Comentários


bottom of page