Na platou Ratne džamije na Igmanu, svečanost – Dova za Domovinu u okviru manifestacije - Odbrana Bosne i Hercegovine - Igman 2024– od Dana nezavisnosti do Dana državnosti još jednom je okupila stotine građana, veterana, članova porodica šehida i poginulih boraca, omladine i visokih delegacija iz vjerskog i političkog života u znak sjećanja na herojske dane borbe za slobodu i nezavisnost Bosne i Hercegovine.
Događaj, koji je održan 24. put zaredom, predstavlja neizostavan dio kulture sjećanja i posvećen je očuvanju istine o odbrani domovine.
Prije centralnog dijela manifestacije na platou ratne igmanske džamije, u velikom broju, okupili su se građani iz svih dijelova Bosne i Hercegovine, porodice šehida i poginulih boraca, veterani i invalidi odbrambeno - oslobodilačkog rata te predstavnici državne i lokalne vlasti te na mezarjima i spomen-obilježjima Veliko polje, Mrazište i Brezovača na Igmanu, učenjem fatihe i polaganjem cvijeća odali počast šehidima i poginulim borcima.
Cvijeće je položila delegacija Organizacionog odbora manifestacije na čelu sa Ministrom za boračka pitanja Kantona Sarajevo, Omerom Osmanovićem i Direktorom Memorijalnog centra Sarajevo, Ahmedom Kulanićem.
Osim njih, cvijeće je položio Kemal Ademović, dopredsjedavajući Parlamentarne Skupštine Bosne i Hercegovine te delegacija federalnog ministarstva za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata, Skupština Kantona Sarajevo - Predsjedavajući Elvedin Okerić, Počasna jedinica Oružanih Snaga BiH, delegacija Vlade Bosansko-Podrinjskog Kantona, Koordinacija boračkih udruženja Kantona Sarajevo, Udruženje porodica šehida Hercegovačko-Neretvanskog Kantona, Organizacija boračkih udruženja iz Stoca, Udruženje porodica šehida Kiseljak, Udruženje - Žene borci 92.-95., Udruženje pripadnica Armije RBiH, delegacija Općine Centar Sarajevo i mnogi drugi.
Ministar Osmanović se zahvalio prisutnima i kazao da je na Igmanu svoje živote položila generacija koja je agresoru rekla odlučno NE - To je generacija koja je željela nezavisnu Bosnu i Hercegovinu i koja zaslužuje naše poštovanje jer su platili najskuplju cijenu za taj cilj, plaćali su krvlju, dijelovima tijela i svojim životima - riječi su ministra Osmanovića.
Nakon njegovog obraćanja historijski čas je održao penzionisani pukovnik Muhamed Nogo, autor knjige - Očima vojnika - koji je govorio kako su se na Igmanu formirale jedinice, u čijem su sastavu bili pripadnici MUPa Hadžići među kojima se posebno istaknuo, heroj Čedomir Domuz
- ovdje je bila i jedinica iz Trnova, tako da je Igman bio pokriven. Vremenom se jedinice ukrupnjavaju i poprimaju ozbiljnije oblike vojne organizacije - kazao je i naglasio da je Igman bio jedna od strateških lokacija sa koje se branila Bosna i Hercegovina.
Centralni dio manifestacije obilježen je defileom ratnih zastava Armije Republike Bosne i Hercegovine i MUP-a RBiH, čime je odana počast svima koji su položili svoje živote za slobodu zemlje. Zastave su ponosno pronijeli članovi Mreže mladih medžlisa Brčko, čija je prisutnost simbolizirala kontinuitet tradicije i prijenos sjećanja na mlade generacije, koje će nastaviti čuvati vrijednosti borbe za slobodu.
Prigodni vjerski program uključivao je učenje sura Ja Sin i Mulk, ilahija i kasida, nakon čega se prisutnima obratio glavni imam Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, Salih ef. Grabus
- Igman je dragulj prirode, planina nositeljica olimpijskog duha, a planine koje su se od 1984. nazivale olimpijskim, samo 8 godina kasnije zaposjedaju agresori i postaju prostor sa koga agresor sije smrt, a Sarajevo se pretvara u koncentracioni logor. Svim silama su pokušavali da odsjeku glavu - glavni grad od ostatka zemlje. Pokušali su da ubiju kosmopolitski duh ali nisu računali na hrabrost i spremnost na žrtvu bosanskog čovjeka. Takav otpor čuo se do neba i predmet je izučavanja u svijetu – naglasio je ef. Grabus te dodao – Mi učimo Dovu za Domovinu, a kada to kažemo, mislimo na svako brdo, brijeg, zemunicu gdje su naši vojnici vodili bitke za Bosnu I Hercegovinu, mislimo na sve porodice šehida, djecu željnu roditelja, mislimo na svaki bolni uzdah oca za nevino ubijenim djetetom, na sve nevino ubijene, na logore, na silovanja i mučenja u svakom gradu i selu, mislimo na genocid u Srebrenici i na našu cijelu Domovinu – istaknuo je ef. Grabus.
Vojni muftija Nesib ef. Hadžić prisutnima je ukazao na vrijednosti zemlje Bosne i Hercegovine i njenih ljudi – ova zemlja je zemlja posebnih ljudi, dobrih ljudi, nije li divan spoj kada su se Bošnjaci spojili sa sultanom Mehmedom Fatihom, sa divnom vojskom koja je donijela islam. Mi Bošnjaci smo ponosan narod uprkos svim progonima i belajima, strpljivi i smireni, pobožni i čestiti. Kao narod smo se borili za mnoge zemlje i mnoge vladare ali Allahovom milošću izborili smo se za svoju zemlju. Za ovu zemlju su se borili najbolji Bošnjaci, Srbi i Hrvati – kazao je ef. Hadžić
Hutbu je govorio i džumu predvodio izaslanik reisu-l-uleme Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, Vahid ef. Fazlović, muftija tuzlanski. On je u svojoj hutbi govorio kroz primjer sure Beled, naglašavajući značaj domovine, kao prostora identiteta, kulture, tradicije koji je potreban svakom čovjeku, a nakon namaza, proučena je Dova za Domovinu – podignutih ruku ka nebu, vjernici su zajednički uputili molitvu za sigurnost i slobodu naše zemlje, za sunce, za nafaku na našoj zemlji i od naše zemlje, za zaštitu od loše vlasti i da se u srcima poveća ljubav prema Domovini.
Dovom se izrazilo poštovanje prema žrtvi šehida i boraca te reafirmacija čuvanja i pažnje spram onoga što su nam ostavili u amanet – njihovih porodica te mira i slobode.
Manifestacija "Odbrana Bosne i Hercegovine – Igman 2024. – od Dana nezavisnosti do Dana državnosti ovim je događajem još jednom potvrdila svoju ulogu snažnog podsjetnika na herojske napore onih koji su se borili za domovinu, ali i kao platforma za jačanje zajedništva i mira među ljudima.
.
Comments